غلّه – دانه امام حسین علیه السلام امام حسین

غلّه – دانه: امام حسین علیه السلام امام حسین عاجز دعا

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بودجه ۹۷ معجزه می‌کند؟

دولت با کلکسیونی از پرسشها پیچیده و تو در تو در اقتصاد مواجه است و هر سیاستی باید با نشانه حل و فصل این پرسشها تدوین شود.

بودجه ۹۷ معجزه می‌کند؟

بودجه ۹۷ معجزه می کند؟

عبارات مهم : سیاست

دولت باید محکم ترین گام را جهت اصلاح ساختار اقتصادی کشور عزیزمان ایران بردارد

دولت با کلکسیونی از پرسشها پیچیده و تو در تو در اقتصاد مواجه است و هر سیاستی باید با نشانه حل و فصل این پرسشها تدوین شود.

بودجه ۹۷ معجزه می‌کند؟

این روزها در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … شاهد حساسیت پررنگ جامعه ایرانی به «اعداد و ارقام» هستیم. سرعت تحولات و تفسیرها آن قدر بالاست که به سرعت عنوان نخبه محوری همچون لایحه بودجه کشور به بحث روز مردم در گوشی تلفن همراه هایشان تبدیل و به کف خیابان ها و داخل منزل ها کشیده می شود. همین تصویر العمل اجتماعی در طول دو سه هفته اخیر، بودجه را به چالشی ترین انتقادات تبدیل کرده و بسیاری از دولتمردان و کارشناسان را وادار به پاسخ گویی کرده هست. این در حالی است که بودجه هر سال کشور تا همین چند سال پیش هنگامی که به مجلس ارائه می شد، تصویر العمل خاصی را در عامه مردم برنمی انگیخت و معمولا عده ای از کارشناسان و تکنوکرات ها در خصوص آن صحبت می کردند.

باید بپذیریم که بودجه نماد و ویترین تفکر اقتصادی و عقلانیت یک دولت بوده، اولویت ها و سیاست گذاری های دولت را نشان می دهد و به همین علت حساسیت مردم نسبت به آن کاملا منطقی و طبیعی هست. لایحه بودجه یک هزار و 195 هزار میلیارد تومانی سال 1397 از سوی حسن روحانی در موعد مقرر و در نیمه آذرماه تقدیم مجلس شد. نخستین بودجه قوه مجریه دوازدهم و دومین لایحه بودجه ذیل برناه ششم توسعه براساس رویکرد و سیاست های دولت تدبیر و امید در شرایطی رونمایی شده است که افکارعمومی با حساسیت اوج و بی سابقه ای به محتوای این سند راهبردی دقت کرده اند.

دولت با کلکسیونی از پرسشها پیچیده و تو در تو در اقتصاد مواجه است و هر سیاستی باید با نشانه حل و فصل این پرسشها تدوین شود.

به اعتقاد بعضی کارشناسان، بودجه امسال خبر جدیدی با خود به همراه ندارد و به نوعی استمرار وضع موجود هست. اگرچه دولت همواره در وعده ها و گفته های خود نوید اقتصاد آزاد و عوض کردن شرایط را می دهد، ولی بودجه نشان می دهد اراده ای جهت عوض کردن در دولت دیده نمی شود. انتظار می رفت که دولت دوازدهم به سمت اقتصاد آزاد و رقابتی برود. ولی در محتوای این بودجه علائمی از اقتصاد آزاد دیده نمی شود.

بودجه 1397 انقباضی تدوین شده است و در آن بر از بین بردن یارانه ها و اصلاح قیمت حامل های انرژی تاکید شده است که جای امیدواری دارد. ولی از سوی دیگر، شاهد بعضی ایرادات شکلی و محتوایی در آن هستیم. ایراداتی همچون عوارض خروج از کشور که انتظارات بسیاری به آن وارد شده است و هزینه های سیاسی بسیاری به دولت تحمیل کرد. این در حالی است که این عوارض، درآمد قابل توجهی نیز نصیب دولت نخواهد کرد و در یک جمله می توان گفت که در تدوین آن، شاهد بی سلیقگی بوده ایم. از سوی دیگر، در این لایحه درآمدهای مالیاتی زیاد کردن چشم گیری داشته که این بر تولید ما تاثیر منفی خواهد گذاشت. بهتر بود دولت روی اصلاح قیمت انرژی تاکید و روی درآمد حساب بیشتری می کرد.

بیش از 4 سال از عمر دولت می گذرد و هنوز شاهد محافظه کاری بسیاری روی عنوان از بین بردن یارانه های نقدی هستیم. در لایحه بودجه سال آینده گفته شده است که یارانه 30 میلیون نفر از بین بردن خواهد شد. ولی در خصوص مکانیسم و چگونگی انجام آن صحبتی نشده هست. اگر به دنبال ادامه همان روش های قدیمی هستند که به نتیجه نرسید و اگر روش های تازه آینده نگری شده است که باید به صورت براق اعلام کنند.

بودجه ۹۷ معجزه می‌کند؟

نگاهی به صحبت های سخنگوی قوه مجریه گویای این است که دولت همچنان بر از بین بردن یارانه ها تردید دارد و دلواپس تبعات سیاسی آن هست. بودجه سال آینده یکی از آینده سازترین بودجه هایی است که حسن روحانی در دوران کاری خود ارائه می دهد و وی باید محکم ترین گام را جهت اصلاح ساختار اقتصادی کشور عزیزمان ایران بردارد.

باید بپذیریم که هوش سیاسی و اقتصادی جامعه کشور عزیزمان ایران بسیار زیاد کردن یافته هست. هیچ گاه سابقه نداشته که مردم تا این اندازه روی ترجیحات ذهنی سیاستمداران و دولتمردان تمرکز کنند و به این شکل، جهت گیری های دولت را در تخصیص بودجه به چالش بکشند.

دولت با کلکسیونی از پرسشها پیچیده و تو در تو در اقتصاد مواجه است و هر سیاستی باید با نشانه حل و فصل این پرسشها تدوین شود.

دولت با کلکسیونی از پرسشها پیچیده و تو در تو در اقتصاد مواجه هست. هر سیاستی باید با نشانه حل و فصل این پرسشها تدوین شود. در محتوای بودجه سال آینده باید نشانه ای از سیاست گذاری جهت حل ابرچالش ها دیده می شد؛ سیاست هایی که پیغام اصلاح فضای کسب وکار و یا اصلاح سیتم بانکی را بدهد. کارشناسان معتقدند در بودجه سال آینده جهت حل و فصل پرسشها بزرگی همچون صندوق های بازنشستگی، بحران آب و محیط زیست باید تدبیری دیده می شد.

دولت سال آینده حدود 128 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی آینده نگری کرده هست؛ در حالی که رشد درآمدهای مالیاتی ثبت شده است که جهت امسال تا آخر 6ماهه عملکرد بودجه بوده، نشان می دهد 43 هزار میلیارد تومان از مبلغ 116 هزار میلیارد تومان مصوب، محقق شده است که به 50 درصد هم نمی رسد. با لحاظ زیاد کردن سهم درآمدهای مالیاتی در بودجه 1397 و نگاه به عملکرد این سرفصل در سال جاری، به نظر می رسد تدوین کنندگان لایحه بودجه نسبت به اقتصاد ملی خوشبین هستند. حتی اگر موزیک رشد اقتصادی در سال آینده حول و حوش همین رقم 6 درصد برآورد سال 1396 باشد، نمی توان انتظار داشت که منابع درآمد مالیاتی دولت در بودجه سال آینده بیش از 60 درصد محقق شود. از سوی دیگر، سیاست تک نرخی شدن ارز را می توانستیم در بودجه سال آینده حس کنیم. در مجموع می توان گفت که نمی توان انتظار معجزه از بودجه سال آینده را داشت.

بودجه ۹۷ معجزه می‌کند؟

خبرآنلاین

واژه های کلیدی: سیاست | اقتصاد | اقتصادی | سال آینده | لایحه بودجه | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs